שעות פתיחה:

ימים א' - ה' : 08:30 --19:00
יום שישי : 08:30 -- 17:00

סניף מרכז:

03-5324702

סניף צפון:

077-4195800

גלי הלם

לפגישת ייעוץ

X

לפגישת ייעוץ:

• האם אתה סובל מכאב מציק שאינו עובר בכף הרגל, בגיד אכילס, בברך או בירך?
• האם את סובלת מכאבים ממושכים בכתפיים, במרפק או במפרק כף היד?
• הטיפול בגלי הלם יכול להקל על הכאבים ולשפר את התפקוד בזמן מהיר, ללא תרופות וללא ניתוחים

 

הטיפול בטכניקת גלי הלם משפר באופן משמעותי כאבים ודלקות במפרקים.

                  מוזמן ליצור קשר באם הנך סובל מהכאבים/בעיות הללו: 

 1. האם אתה סובל מאחד מהכאבים הבאים:
 1. האם הכאב קיים יותר משלושה חודשים?

למה מיועד הטיפול בגלי ההלם?

הטיפול בגלי הלם מיועד להפגת כאבים מהירה ולשיקום התנועה והתפקוד במפרק הפגוע. בשנים האחרונות הפך הטיפול בגלי הלם טיפול מועדף בפתולוגיות רבות גם בשל הקלת הכאבים המהירה וגם בשל ההבנה שהטיפול תורם להאצת תהליך הריפוי וההחלמה. טכניקה זו, המשומשת כיום בתחומי האורתופדיה ורפואת הספורט ,מסוגלת לתת מענה במיוחד לכאבים כרוניים. הטיפולים השמרניים שאנו מכירים כגון דיקור, פיזיותרפיה, עיסוי ותרופות אנטי דלקתיות עוזרים מאוד במקרים חריפים אך פחות יעילים בריפוי מצבים כרוניים. הטיפול בגלי ההלם יכול להוות תחליף לתרופות, זריקות ואף לניתוחים והיתרון הגדול הוא שהטיפול אינו חודרני ואין צורך להשתמש במשככי כאב שעלולים לגרום לנזק לגוף.

מהם גלי הלם?

גלי הלם הינם גלי קול בעלי שיא אנרגיה גבוהה הנשלחים במהירות של 10-20 פעמים בשנייה.  לגלים יש כושר חדירות גבוה, המגיע עד למרחק של 35 מ"מ מתחת לעור וממוקד באזור המטרה.  הגלים עוברים דרך גל נוזלי לגוף המטופל וחודרים לרקמות הרכות ללא איבוד אנרגיה משמעותי.  

איך הטיפול בגלי הלם עובד?

הטיפול בגלי הלם מיועד בעיקר למצבים כרוניים, בהם הכאב ודלקת באזורי שריר וגיד, נמשכים זמן של מעל לשלושה חודשים והגוף אינו מצליח להתגבר עליהם. הטיפול גורם לזעזוע ממוקד ברקמה הפגועה ויצירת מספר השפעות כגון: פירוק הצטברויות סידן ורקמת צלקת, גירוי יצירת כלי דם חדשים , גירוי תהליך הריפוי הטבעי של הגוף והפחתת הכאב ע"י השפעה על מערכת העצבים.

 

באלו מקרים הטיפול בגלי הלם יכול לעזור?

הפתולוגיות בהן הטיפול ב​גלי הלם יכול לעזור בצורה משמעותית, הן בעיות הקשורות לשרירים ולשלד, ובעיקר דלקות והסתיידויות באזורי חיבור של גידים ורצועות. האזורים השכיחים ביותר הינם : כף הרגל, הכתף , המרפק , הברך והירך.

להלן פירוט הבעיות המתאימות לטיפול בגלי הלם

גפיים תחתונות – כף הרגל

 • כאב ודלקת ברקמת החיבור בתחתית כף הרגל –   Plantar fasciitis
 • כאב בקדמת כף הרגל – morton's neuroma
 • כאב באזור העקב – זיז העקב / דורבן – Heel spur
 • כאב, דלקת ושינויים ניווניים בגיד אכילס – Achillodynia

גפיים תחתונות – הרגליים

 • כאב בשוק כתוצאה ממאמץ מוגבר – Periostitis/ Shin splints
 • כאב בברך, דלקת או חבלה בגיד הברך (ברך קופצנית), שינויים ניווניים בסחוס    Patellar tendinitis/ tendinopathy, jumper knee   
 • כאב ודלקת בירך – Trochanteric bursitis

גפיים עליונות – הידיים

 • כאב בכתף ובשכמות  כתוצאה מדלקת, הסתיידות ושינויים ניווניים, כתף קפואה:   Tendinitis and Calcific tendinitis of the shoulder , Shoulder problems
 • כאבי מרפק: מרפק טניס,מרפק גולף
 • Radial and ulnar epicondylitis, Golf elbow tennis elbow
 • כאב בכף היד ובאצבעות: התעבות והתכווצות רקמת החיבור (הפשייה), שחיקת הפרק המלווה בדלקת באגודל, Dupuytren's disease, Thumb basal joint arthritis / rhizarthritis

כאבי גב

 • כאבי גב תחתון ושכמות כתוצאה מ"נקודות טריגר" בשריר וברקמת החיבור

 

האם הטיפול בגלי הלם יעזור לבעיה שלי?

מתוך אלו שקיבלו טיפול בגלי הלם ברחבי העולם לבעיות השונות, ממוצע 80% דיווחו שהטיפול עזר להם להיפטר מהבעיה. מחקרים רבים כולל סקירת הספרות בנושא, שפורסמו בשנים האחרונות מדווחים על הצלחה של 65%- 95%  בהקלת הכאב ובשיפור התפקוד. אחד המחקרים אף מצא כי הטיפול בגלי הלם בבעיה של דלקת מלווה בהסתיידויות בכתף,  הצליח לפרק את ההסתיידויות בצורה מלאה. Bannuru RR   וחבריו 2014

 

האם הטיפול בגלי הלם בטוח?

​הטיפול בגלי ההלם קיים כבר עשרות שנים ונוסה על אלפי מטופלים. למעשה הטיפולים המקוריים בטכנולוגיה זו היו בטיפול לריסוק אבנים בכליות על ידי גלי הלם ובשנים האחרונות  גם לריסוק אבנים מבלוטת הרוק.

 

מה מרגישים במהלך הטיפול?

בזמן הטיפול יתכן ותורגש תחושת אי נוחות אך רוב המטופלים מסוגלים להתמודד עם תחושת האי נוחות. כדי להרגיל את המטופל, אנו מתחילים את הטיפול בעוצמה נמוכה ובהדרגה מגבירים את העוצמה. דרך נוספת להקל על אי הנוחות היא לבצע הפסקות במהלך הטיפול, שממילא הינו יחסית קצר.

 

האם קיימות תופעות לוואי?

בטיפול בכאבים הקשורים לשרירים ולגידים כמעט ולא קיימות תופעות לוואי. במידה ומופיעות תופעות לוואי הן כוללות כאבים קלים זמניים, תחושת אי נוחות, עקצוץ או אדמומיות.  אנו ממליצים להימנע מפעילות פיזית ובמיוחד מפעילות המערבת את האזור המטופל לטווח של 48 שעות לאחר הטיפול. רוב המטופלים חשים הקלה לאחר הטיפול, אך יתכן ויופיע כאב מקומי נסבל, נפיחות קלה או אדמומיות.

 

לכמה טיפולים בגלי הלם אזדקק ומהי התדירות?

ההשפעה של הטיפול בגלי הלם היא מצטברת ודרושים מספר טיפולים כדי לחוש שיפור. לעיתים קיים כבר שיפור זמני לאחר הטיפול הראשון , אך כנראה שהשיפור מגיע בשל "עמעום" הכאב לאחר גירוי הרקמה החזק כתוצאה מהטיפול. לרוב חשים שיפור לאחר הטיפול השלישי והרביעי .ברוב המקרים מדובר על 5 טיפולים בתדירות של שבוע עד 10 ימים וזה בהתאם לתגובת המטופל.  לאחר סיום סידרת הטיפולים מומלצת הפסקה של 9 שבועות ואז המטופל מגיע לבדיקה נוספת. לעיתים המטופל זקוק לשלושה טיפולים נוספים. יש לציין שמספר הטיפולים משתנה גם בהתאם לבעיה ולתגובת הגוף ולעיתים קרובות יש מטופלים החשים הקלה כבר לאחר טיפול בודד. 

 

האם ניתן לקבל החזר כספי על הטיפול?

הטיפולים בגלי הלם הוכיחו את יעילותם בהקלה ובריפוי מצבים שהדרך יחידה לטפל בהם הייתה ניתוח ובזכות זאת הכירו חברות הביטוח בטיפול זה בהגדרה של "טיפול מחליף ניתוח". למטופלים המבוטחים בביטוח פרטי קיימים החזרים כספיים על הטיפולים מחברות הביטוח ולאלו שאין ביטוח פרטי, אנו מנסים להקל בצורה משמעותית את העלות הכספית.

 

מי מטפל בגלי הלם?

במרפאתנו המטפלת היא ד"ר אורלי פלטנר, מומחית לעמוד השדרה והשלד ומוסמכת מטעם משרד הבריאות בארה"ב ובישראל מאז שנת 1993. ד"ר פלטנר מכירה את תחומי האנטומיה, הפיזיולוגיה והפתולוגיה משנות הלימוד הרבות בארה"ב ועברה גם התמחות בטיפול בגלי הלם באנגליה. היתרון בטיפול אצל ד"ר לכירופרקטיקה בעלת ניסיון רב הוא שילוב של אבחנה מדויקת וטיפול המותאם ישירות לבעיה. הטיפול מתבצע לאחר שאלון רפואי מקיף, בדיקה קלינית, ניתוח תוצאות הצילום או בדיקות ה- US, MRI, CT. יתרון נוסף בטיפול ב"מרכז לבריאות הגב" הוא ביכולת שלנו כצוות, לשלב טיפולים נוספים כגון אלקטרו-תראפיה INF, עיסוי רפואי, דיקור, מדרסים ופיזיותרפיה במידת הצורך, ובאופן זה לסייע לזירוז תהליך ההחלמה והפגת הכאבים. ולמתעניינים בתהליכים הפיזיולוגיים של גלי ההלם….

 

מהן ההשפעות הרפואיות של גלי ההלם?

גלי הלם מוגדרים כגל בעל עליה מהירה בלחץ במשך זמן קצר מאוד. לאחר מכן קיימת ירידה הדרגתית בלחץ ושלב קצר של לחץ שלילי. גלי ההלם המשומשים בטיפול, הם גלים אקוסטיים (גלי קול) עם שיא אנרגיה גבוהה. הגלים חודרים לרקמות הרכות ובעקבות החיבור נוצרות השפעות רפואיות הכוללות את האצת שיקום הרקמות, שיכוך הכאבים ושיקום התנועה. כל התהליכים הללו מתרחשים במקביל ומשמשים לטיפול בכל סוגי הכאב- כאב חריף (מתחת לשלושה שבועות), כאב  כרוני (מעל שלושה חודשים) וכאב תת-כרוני (בין שלושה שבועות לשלושה חודשים).

 

מהן ההשפעות הביולוגיות של גלי ההלם?

ההשפעה של גלי ההלם מורגשת במיוחד באזורים בהם קיים שינוי בהתנגדות, כמו אזור החיבור בין העצם לרקמות הרכות, לדוגמא הגידים. בעקבות הטיפול בגלי הלם נראה התחדשות ותיקון של פגיעה הקיימת ברקמות הרכות,  בעזרת הפעולות הבאות :

 1. האצת חלוקת ומשיכת תאים לאזור הפגוע
 • הטיפול גורם לגירוי מטבולי ברמה התאית ולחלוקת תאים מואצת. התהליך נוצר ע"י הפיכת קרום התא לחדיר יותר ושיפור הפעילות בתעלות היונים בתא.
 • הטיפול גורם גם לגירוי בייצור אנזים המכונה cytokines, שהוא מולקולת חלבון המזרזת תנועת תאים לאזורי חבלה, דלקת וזיהום ומסייעת בשיקום האזור הפגוע.

 

2.גירוי להגברת זרימת הדם    

        תהליך הריפוי ברקמה הפגועה מתחיל ומואץ בעזרת הזנת הרקמה ע"י זרימת דם תקינה ומואצת למקום הפגיעה.

       הטיפול בגלי ההלם גורם לקרעים זעירים בכלי הדם העדינים והקטנים, המכונים נימים, הממוקמים בגיד ובעצם. 

       הקרעים הזעירים גורמים לשחרור כמות ניכרת של חומרים המכוניםgrowth factors  המסייעים בשיקום הרקמה, כגון eNOS, VEGF, PCNS ו- BMP . כתוצאה מהתהליכים הללו כלי   

       הדם הקטנים המכונים "עורקיקים"arterioles מגורים ליצור כלי דם חדשים.

       כלי הדם החדשים משפרים את תהליך זרימת הדם ואת כמות החמצן המגיעה לאזור הפגוע, תהליך המזרז את ריפוי הגיד והעצם.  

 1. עצירת והיפוך הדלקת הכרונית

    דלקת כרונית היא דלקת הנשארת לאורך זמן ואינה מתרפאת, תופעה המופיעה כאשר התגובה הדלקתית לא הסתיימה . דלקת כרונית עלולה לגרום נזק לרקמות ולהתבטא ככאב כרוני.

בדלקת כרונית קיימים תאים דם לבנים ובעיקר תאים המכונים  "Mast cells". הטיפול בגלי ההלם מאיץ את פעילות התאים הללו והתופעה מלווה בייצור של חומרים המעודדים תגובת דלקת, נקראים פרו-דלקתיים ושמםchemokines cytokines.. החומרים הללו מעודדים בהתחלה את התהליך הדלקתי ובשלב מאוחר יותר מסייעים לתהליך הריפוי ושיקום הרקמה.

 1. גירוי וייצור החלבון במקום הדלקת ·

    תיקון ושיקום הפגיעה בגידים, ברצועות ובשרירי השלד דורש כמות גדולה של חלבון הנקרא "קולגן". הטיפול בגלי ההלם מאיץ את ייצור החלבון הזה בתהליך שנקרא procollagen synthesis.

הטיפול מסייע לסיבי הקולגן החדשים להתעצב בצורה צפופה ולהפוך למבנה ארוך ונוקשה.

5פירוק מצבורי מצבורי סידן בגיד

 • במהלך החבלה בגיד, הכוללת לרוב קרעים זעירים, מופיעה לעיתים גם הצטברות סידן. הצטברות הסידן נוצרת בתהליך בו מעורבים תאי רקמת חיבור המכונים Fibroblast.
 • הטיפול בגלי ההלם גורם לפרוק הסתיידות הסידן המזכיר בצורתו משחת שיניים והחלקיקים הגרעיניים שהתפרקו מפונים על ידי מערכת הלימפה.

6.פיזור של חומר מתווך כאב להקלת בכאב

 • תהליך הכאב הכרוני (הממושך) קשור בחומר המכונה Substance P  המסייע בהעברת תחושת הכאב למוח. החומר הוא "נוירו-טרנסמיטור"  המשמש להעברת מידע בין תאי העצב באמצעות סיבים מיוחדים הקשורים לתחושת הכאב ומכונים סיבי C.
 • הטיפול בגלי ההלם מפחית את הריכוז של החומר הקשור לתחושת הכאב, מפחית את גירוי סיבי הכאב ויוצר הקלה בכאב.
 • הפחתת חומר הכאב P, ושל חומרים נוספים הקשורים לכאב כמו היסטמין, מסייעת גם לעכב התפתחות של בצקת דלקתית.
 1. שחרור נקודות הכאב – trigger points

         

נקודות הטריגר, המכונות בעברית "קשריות השריר" מורגשות כגושים נוקשים בסיבי שריר מתוח, והן אחד הגורמים העיקריים לכאבי גב , צוואר ושכמות.

 • נקודות הטריגר הן מקבץ מכווץ של סיבי שריר ורקמת חיבור המכונה facia, והן גורמות לפגיעה ביחידות התפקוד של השריר המכונות sarcomeres.
 • במצב של פגיעה ביחידות התפקוד, נוצרת התכווצות חזקה וקיצונית בשריר, אספקת הדם מצטמצמת בצורה משמעותית וחומרי הפסולת של השריר מצטברים במקום הפגיעה.
 • הצטברות מוצרי פסולת גורמת לגירוי קצוות עצבי כאב (חיישני הכאב) ותופעה זו גורמת להתכווצות נוספת של סיבי השריר, בתופעה המכונה “metabolic crisis”..
 • הטיפול בגלי ההלם משחרר את סיבי השריר המכווצים ואת נקודות ההתכווצות .

 

 

אם אתם סובלים מכאב כרוני אנו ממליצים לכם להגיע למרפאתנו לטיפול במגוון שיטות לפתרון אמיתי ויסודי של הכאב והבעיה!!

לקביעת פגישת ייעוץ וקבלת מידע

סניף מרכז:

03-5324702

סניף צפון:

077-4195800

נייד:

053-8201495